BESEDA - Pouť do Santiaga de Compostela

10.05.2023

Pouť do Santiaga de Compostela

V knihovně si čtenář vybírá knihy, aby se pobavil, aby se poučil, pozorný čtenář v příbězích jiných lidí nachází odpovědi na své životní otázky.

Někdy člověk ani nemusí číst, stačí, když přijde do knihovny a poslechne si příběh, který ho inspiruje nebo nabídne možnost zamyslet se nad sebou samým.

Ve čtvrtek 4.května 2023 přišla do naší knihovny prezentovat svůj příběh mladá cestovatelka Marieta Valová.

Jako dvacetiletá po ukončení školy vyrazila do světa (možná jí to poradil J.Á.Komenský), nejdříve pracovala jako chůva dětí a potom se rozhodla, jako mnoho poutníků na světě, pro pěší cestu do španělského města Santiago de Compostela. Cest do tohoto cílového města je mnoho, někteří ji nastoupí už v České republice, ta je samozřejmě delší. Naše poutnice se rozhodla začít v Paříži, putovala Francií a Španělskem, přešla Pyreneje, viděla oceán. Ušla

1500 km v průběhu dubna až června. S poměrně těžkým batohem, ve kterém měla kromě jiného stan s karimatkou, šla převážně sama.

Sama v rovinatých i horských terénech krásné přírody ,říká se, že člověk si tak "pročistí"

hlavu, mnoho lidí tuto cestu nastoupí, když mají potřebu výrazné životní změny. Natéto cestě je každý odkázán sám na sebe, jak zvládne cestu fyzicky, jak zpracuje své strachy, mnozí mluví o nabytí vnitřní svobody.

Marieta je rozená vypravěčka, s lehkostí a s humorem líčila své nevšední zážitky.

V krizových chvílích se vždy našel někdo ,kdo nabídl pomoc- možnost přespání, pohoštění, radu. Navázala mnohá přátelství.

Celé vyprávění spojila s pečlivě připravenou prezentacífotografií a map,měli jsme tak pocit spoluúčastníka na cestě. Zároveň jsme si uvědomovali, že pokud člověk opravdu něco chce, může toho dosáhnout, záleží jen na něm.

Účastníkům besedy nezbývalo než obdivovat odvahu a výdrž této sympatické mladé ženy.

Však také na závěr zazněl velký potlesk.

H. Trefilová, knihovnice

Tyto stránky fungují také díky podpoře Webnode.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!